Ilyen se történik naponta: megtapsolták a magyarokat a román tévében!

Új, teljesen új ez a barátságos légkör a románok és magyarok történelmileg feszült viszonyában. Riportunk Bukarest utcáiról.

Orbán Viktor beszédében a határon túli magyarságra, a szuverenitás megőrzésére, és a keresztény gyökerek megőrzésére fektette a hangsúlyt.
Orbán Viktor a tihanyi apátságban elmondott beszédét követően több elemzés is született arról, hogy a miniszterelnök elárulta az erdélyi (és szimbolikusan a teljes határon túli) magyarságot. Egyes értelmezések odáig mentek, hogy a romániai magyarok által preferált jelült, Nicusor Dan épp a magyar miniszterelnök erőfeszítései ellenére tudott győzni – írja elemzésében a Faktum.
A tanulmányban kiemelték: kétségtelen, hogy George Simion a legszélsőségesebb román nacionalisták közé tartozik, pártja és párthívei sokszor hangoztatnak magyarellenes nézeteket, sőt maga Simion az úzvölgyi magyar katonai temető meggyalázásával robbant be a román közéletbe. Ugyanakkor az is tény, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az utóbbi időben olyan hangot használt, amely az előzmények ismerete nélkül vagy az előzmények zárójelbe tétele mellett a magyar-román együttműködés lehetőségét is magába foglalta.
Ezt is ajánljuk a témában
Új, teljesen új ez a barátságos légkör a románok és magyarok történelmileg feszült viszonyában. Riportunk Bukarest utcáiról.
Példaként hoztak fel egy interjút, amelyben Simion így fogalmazott:
A Romániában élő magyaroknak kell, hogy legyenek saját templomaik, joguk a nyelvükhöz és iskoláikhoz.
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
Cunamiként söpört végig soraiban a nemzeti ébredés.
Más alkalommal arról nyilatkozott, hogy a magyar-román összetűzések már „ezer éve” történtek, így azok már nem relevánsak. Inkább azt hangsúlyozta, hogy magyaroknak és románoknak egyesíteniük kellene az erőiket és együttesen kellene fellépniük az illegális migráció, a demográfiai problémák, a woke- és más neomarxista ideológiák ellen, mert azok Romániának és Magyarországnak is károkat okoznak.
Akár akarjuk, akár nem, egy földön élünk. Ugyanazon az országon és a szomszédos országokon osztozunk. Tehát együtt kell megteremtenünk a jövőt
– fogalmazott a politikus. Simion többször is kifejezte, hogy Orbán Viktor politikáját követendő példának tekinti.
Egy interjúban egyenesen azt mondta:
Ugyanazt az ideológiát valljuk.
Hangsúlyozta egyúttal, hogy fontosnak, sőt példaértékűnek tartja, hogy a Fidesz kiáll Európa keresztény gyökereinek megőrzése mellett, s ami talán nagyon meglepő egy alkalommal azt is leszögezte szeretné, ha Románia csatlakozna a visegrádi négyekhez.
A közeledésre utaló jeleket kiegészítette a romániai választási kampány véghajrájának irányváltása is, amelyben mindkét esélyes jelölt, George Simion és Nicușor Dan egyaránt erős súlyt helyezett a magyar kisebbség megnyerésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte a moldovai szavazóköröknél százmillió eurós költségvetésből pénzelt választói turizmus és szavazatvásárlás torzította el a választói akaratot.
Dan még magyar nyelvű elemeket is beillesztett kampányába, sőt megnyerte az RMDSZ támogatását is, miközben Simion inkább Orbán Viktor és az európai patrióták felé nyitva, illetve a romániai magyarság körében is problémaként megjelenő mélyszegénységre fókuszálva próbált szavazatokat gyűjteni – áll a tanulmányban.
Ilyen körülmények között jelezte tihanyi beszédében Orbán Viktor, hogy miután a kereszténységgel összefüggésben a román elnökjelöltek vitájában megszólították Magyarországot, „biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben.” Hozzátette: „a kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számítanunk kell egymásra”.
Ilyen összefüggések között érdemes értelmezni Orbán Viktor szavait. A magyar miniszterelnök vélhetően azt akarta hangsúlyozni, hogy bármilyen kimenetele lesz a romániai elnökválasztásnak, a magyar politika egyfelől kitart a jószomszédi viszonyok fenntartása, s lehetőség szerinti javítása mellett, amelynek természetesen része kell, hogy legyen a romániai magyar kisebbség identitás-megőrzésének biztosítása is – olvasható a Faktum elemzésében.
Nyitókép:Daniel MIHAILESCU / AFP
***